Přísně tajný projekt AUDI na Zlínsku, rallysport a Zlínský kraj – trocha historie, díl 5.

Rallysport a Zlínský kraj

Patří k sobě odjakživa, když zde začaly burácet první motory a rodit se první rallyové hvězdy. Okolní lidé, příroda a kultura nosí v sobě určitý význam jak pro Českou republiku, tak pro celý svět. Zlínsko je předurčené pro závodění na jeho cestách. Neuvěřitelná kombinace kopců, horských luk a strmých horizontů, které protíná klikatá cesta. Tak by se dala charakterizovat krajina této lokality. Právě tyto pomyslné přírodní atributy vždy lákaly mladé nadějné krajany, aby si vyzkoušeli „rychlost“ na vlastní kůži. Je známo, že právě na Zlínsku a v jeho okolí se rodili a ještě i rodí největší rallyová jména. Připomeňme Josefa Sivíka, Jiřího Sedláře, Jaroslava Orsáka, Romana Odložilíka, Pavla Valouška st., Pavla Valouška jun., či Romana Krestu. Tito všichni se zapsali do historie rally a mají mnoho společného. Rallysport se pěstoval na Zlínsku ale i v letech osmdesátých, kdy slavný podnik JZD Agrokombinát Slušovice propagoval svoje jméno na dveřích závodních strojů. Éra závodění za tento prosperující podnik byla fenomenální a spousta jezdců se takto zviditelnila. JZD AK Slušovice podporoval rally ve značné míře, neboť i sám předseda Čuba byl zapáleným fandou tohoto sportu. Dalším nezapomenutelným pojmem pro Zlín je zmíněná Barum rally, která se zrodila v roce 1970 a tehdy se jela jako amatérská rally. Servisní dny Škoda, jak se této soutěži zprvu nazývalo se zpočátku tvářila jako ryze laická. Nikdo tehdy nečekal, že z tohoto závodu se stane za 40. let podnik světového formátu, který láká známá soutěžácká jména. Je obdivuhodné co se z Barumky stalo dnes a především jak je tato soutěž hodnocena širokou motoristickou veřejností, ale také pozorovateli FIA (Federation Internationale de I´Automobile). Již několikrát byla Barum rally ohodnocena vysokými čísly, které ji vynesly na post nejvyšší v České republice. Je také na místě zdůraznit velký zájem pneumatikářského gigantu Barum, který po boku této soutěže stojí od prvopočátku až do dnešní doby. Barumka je a vždy bude ve světě rally velikým pojmem.

Přísně tajný projekt Audi na Zlínsku

„Láska k rally může mít někdy až nedozírné a nečekané následky. Na vlastní kůži si to nedobrovolně vyzkoušel před téměř dvaceti lety Jiří Jermakov ze Zlína, kterému se podařilo vyfotit tajný sportovní projekt vozu Audi skupiny B. Společně s unikátními fotografiemi prototypu, které nebyly nikdy zveřejněny, přináší autor na následujících řádcích také jeho příběh.“

Psal se rok 1985 a já byl zaměstnancem JZD Slušovice. Pracoval jsem na opravách hydraulických agregátů, neboli jak se říkalo – na čerpadlech v Zádveřicích.. Význam tohoto detailu vyplyne až v samotném závěru. Kromě své strojní profese jsem již tehdy amatérsky fotografoval, především motoristický sport.

Kromě populární Barumky jsem s velkým zájmem sledoval všechny informace o soutěžích u nás i ve světě. Velmi dobře si pamatuji na zděšení, které u mne vyvolala zpráva o tragické nehodě Attilia Bettegy, továrního jezdce Lancie, na trati Korsické rally. To horší však mělo teprve přijít – o rok později v Portugalsku a bohužel opět i na Korsice.

JZD Slušovice, tenkrát na vrcholu slávy, se i přes tvrdý totalitní režim nijak netajilo intenzivními kontakty s firmou Audi. V druhé polovině roku 1985 se objevil na startu domácích soutěží vůz Audi Quattro v barvách Agroteamu, se kterým startovala posádka Leo Pavlík a Karel Jirátko. Spolupráce však měla mít mnohem širší rámec. Pozornosti obyčejných lidí nemohlo uniknout kácení lesa a terénní úpravy na kopci mezi obcemi Dešná a Chrastěšov. Jen několik týdnů poté mi už hlásili spolupracovníci z regionu, že nad Chrastěšovem jezdí nějaké Audi. To byl pro mne signál, abych situaci prověřil co nejdříve přímo na místě.

Při první návštěvě budovaného areálu mi bylo zřejmé, že jeho tvůrce postavil skvělou a velmi zajímavou trať. Dominantním byl horizont s rychlým nájezdem a bodem dopadu v klesání, pokračující sérií technických zatáček až k nejnižšímu bodu trati v pravé zatáčce u brány nad obcí Dešná. Odtud výjezdem se dvěma pravými zatáčkami přes vrchol kopce, kde na protilehlém, mírnějším svahu následovala série technických zatáček a krátkých rovinek se střídajícím se povrchem beton/šotolina. Po táhlé levé zatáčce přiváděl cca 80 m dlouhý přímý úsek vůz opět na „odrazovou hranu“. Celková délka okruhu byla asi 1,5 km a 80 – 90 % tvořil nezpevněný povrch. Areál doplňovaly asfaltové obslužné komunikace, servisní stanoviště s plochou zpevněnou panely a několik maringotek pro technické a sociální zázemí. Jedna z nich pak tvořila jakousi zasklenou VIP tribunu, s výhledem na horizont a dolní partie trati.

Dne 16. září odpoledne jsem se vypravil na okruh. V podvečerním slunci jsem měl možnost sledovat bílý vůz Audi Quattro Sport, s nímž kroužil testovací jezdec Walter Mayer. Na několik okamžiků se testování zúčastnil i Leo Pavlík. Krásná podívaná však měla svůj vrchol, když Mayer přesedl na pár ostrých kol do speciálu Audi Quattro Sport S1, přivezeným bezprostředně z Rally 1000 jezer. Rampa s přídavnými halogeny, startovní číslo v červeném jablku, jmenovka posádky Blomqvist / Cederberg na dveřích a k tomu neopakovatelný zvuk motoru, vyvolávající mrazení v zádech. Něco podobného mohli do té doby zažít jenom diváci na dvou místech ve světě – v Argentině a poté ve Finsku, kde se tento vůz umístil hned za vítězným Peugeotem 205 T16 Timo Salonena.

Snad vinou horších světelných podmínek za soumraku, snad i nervozitou z neobvyklého zážitku byly fotografie, pořízené onoho podvečera nepoužitelné. Po vyvolání filmu jsem věděl, že bude nezbytné zavítat na okruh znovu. Počasí však bylo proti. Kvůli několika deštivým dnům byly testovací jízdy přerušeny. Pak ale přišlo krásné, prosluněné ráno a já byl okamžitě rozhodnut.

Byl pátek 20. září dopoledne a já mířil k okruhu. Již od posledních domků obce Dešná bylo zřejmé, že nejedu nadarmo. Es jedničku bylo slyšet už zdaleka a proti obloze se zvedala mračna zvířeného prachu po průjezdech dolní zatáčkou. S fotoaparátem v ruce jsem rychle běžel vzhůru, abych se co nejdříve dostal „na dostřel“. Najednou jsem narazil na hlídače, stojícího u příjezdové cesty. V okamžiku průjezdu auta se na mne vrhl, pěstí mi zaútočil proti obličeji a zároveň mi strhl aparát tak, že mi znemožnil fotografovat. S tak prudkou reakcí jsem nepočítal a dalšímu konfliktu jsem se chtěl vyhnout. Proto jsem se vydal ihned kolem trati do její horní části před horizontem. Tam jsem si po chvíli také es jedničku bez problémů vyfotil. Přitom i jezdec ve voze zcela jistě věděl, že je fotografován.

Po dalších třech testovacích kolech byl vůz odstaven v servisní zóně a následující půl až třičtvrtě hodiny se nic nedělo. Vydal jsem se dolů k obci Dešná s tím, že odjedu domů. V půli cesty se ale opět ozval zvuk ostře laděného motoru. Nebylo to ovšem z míst, kde stála opravovaná Es jednička. Po příjezdové cestě od dolní brány přijíždělo civilní Audi 100 a za ním „cosi“. Bylo to malé, celé bílé a podle malých převisů bylo takřka jisté, že motor nebude ani vpředu, ani vzadu, nýbrž uprostřed. Jediné, čím byl tento vůz opatřen, byly nálepky JZD SLUŠOVICE ze všech stran. Použitá kola Speedline a zadní sklo s prolisovaným nápisem quattro nemohlo nechat nikoho na pochybách, že jde o Audi. A ne jen tak ledajaké! Vždyť tou dobou vedení firmy v Ingolstadtu oficiálně popíralo, že by se cokoliv podobného připravovalo. Najednou jsem byl jen pár metrů od tajné zbraně proti Peugeotu 205 T16 a Lancii Delta S4.

Oba vozy zaparkovaly na servisní ploše a osiřely. Jen okolo Es jedničky se stále pohybovala dvojice mechaniků. Z mého odjezdu v tu chvíli nebylo nic. Snímky tohoto auta jsem si nemohl nechat ujít! Aniž by kohokoliv má přítomnost zaujala, vyfotografoval jsem si tento prototyp a vrátil se zpět k trati. Když však ani po půlhodině auta nevyjela na okruh, vydal jsem se na zpáteční cestu.

 

Sled následujících událostí uvádí Jiří Jermakov již jen heslovitě:

- 4 ks fotografií ještě téhož dne zhotovuji pro mého známého – pracovníka ředitelství Barum rally, abych se s ním podělil o tento mimořádný úlovek
– ten fotky (s mým vědomím) odesílá do redakce Světa motorů jako raritu s tím, že autorem je anonymní fanoušek Barumky.
– redaktor Světa motorů Dalibor Janek při Dreistädte rally kontaktuje ve Straubingu zástupce JZD Slušovice a firmy Audi a žádá po nich určitý obnos za to, že fotografie neuveřejní.
– 6. listopadu se uskutečnila návštěva Waltera Röhrla a Christiana Geistdorfera ve Slušovicích.
– 7. listopadu 1985 v 7:00 jsem odvezen do správní budovy JZD Slušovice, kde mne
v kanceláři P. Čmolíka, za přítomnosti doc. Fr. Čuby a JUDr. J. Kaláče vyslýchají kvůli fotografiím ze zkušebního okruhu.
– po porovnání s jinými mými snímky je mi prokázáno autorství fotografií prototypu Audi, nikoliv však úmysl poškodit zájmy JZD Slušovice.
– po odevzdání všech negativů z okruhu a zaprotokolování mé výpovědi jsem byl cca v 15:00 propuštěn.
– vedení JZD Slušovice mne přinutilo, abych k 31. 12. 1985 rozvázal pracovní poměr a ukončil členství v družstvu na vlastní žádost.
– snímky jsem už dále nezveřejňoval a také jsem za ně nikdy neobdržel žádný honorář.
– redaktor Janek mi při našem setkání při příležitosti XVI. Barum rally odmítl své jednání jakkoliv vysvětlit, natož se omluvit.
– při Portugalské rally 1986 domácí Joaquim Santos na Fordu 200 RS vlétl do diváků a čtyři z nich na místě usmrtil.
– na Korsice havaroval do té doby vedoucí Fin Henri Toivonen na Lancii Delta S4 a při následném požáru on i jeho italský spolujezdec Sergio Cresto ve voze uhořeli.
– po těchto tragických událostech rozhodla FIA o zákazu vozů sk. B.
– nové Audi s motorem před zadní nápravou nikdy nevyjelo na tratě rally a o jeho vývoji a existenci prototypu se dovědělo jen několik málo zasvěcených a já.

Na jaře 1986 jsem si se zájmem vyslechl rozhovor dvou mladíků v centru Zlína. Jeden líčil druhému podrobnosti aféry, spojené s fotografováním tajného prototypu Audi. Stalo se to prý někdy vloni, fotil to nějaký pumpař ze Slušovic (jak snadno se z pracovníka čerpadel stane pumpař!). Všechno se mu to podařilo jenom díky tomu, že seděl několik hodin zamaskovaný na stromě. Fotky potom prodal konkurenci a je v pořádném balíku.

To už je ale úplně jiný příběh …

Jiří Jermakov
foto: autor

Audi Quattro S1 Sport

Zdá se mi, že i myšlenky jsou pomalejší než tento vůz“. (Rohrl, 1985)

Audi, která následovalo Ford při brzkém odchodu ze Skupiny B, už tehdy závodilo se svou konečnou evoluční verzí v roce 1985. A bylo to neuvěřitelné auto! Quattro S1 Sport byla agresivní bestie s obrovskými křídly a nejvyšším výkonem na šampionátu. Hovořilo se tehdy o více jak 600 koních a i Walter Röhrl prohlásil, že to bylo zkrátka příliš. Když si uvědomíme, že porazil Peugeoty na San Remo Rally v roce 1985, musíme jeho názor respektovat. Ten, kdo tenkrát viděl Audi S1 Sport v kombinaci s Walterem Röhrlem za volantem prohlásil, že by měly Ford a Audi naprosté právo opustit rally do doby, než bylo něco provedeno s kontrolou neukázněných diváků kolem trati.

 

Největší úspěchy Audi Quattro Příloha č. 6

 • 1981   Swedish Rally           1. Mikkola – Hertz                Audi Quattro

Rally San Remo        1. Moutonová – Ponsová    Audi Quattro

RAC Rally                  1. Mikkola – Hertz                Audi Quattro

 

 • 1982   Swedish Rally           1. Blomqvist – Cederberg   Audi Quattro

Rally Portugal           1. Moutonová – Ponsová    Audi Quattro

Rally Akropolis         1. Moutonová – Ponsová    Audi Quattro

Brazil Rally                1. Moutonová – Ponsová    Audi Quattro

Rally 1000 Lakes     1. Mikkola – Hertz                Audi Quattro

Rally San Remo        1. Blomqvist – Cederberg   Audi Quattro

RAC Rally                  1. Mikkola – Hertz                Audi Quattro

( titul mistra světa značek )

 

 • 1983   Swedish Rally          1. Mikkola – Hertz                Audi Quattro A1

Rally Portugal          1. Mikkola – Hertz                Audi Quattro A1

Rally Argentina       1. Mikkola – Hertz                Audi Quattro A2

Rally 1000 Lakes   1. Mikkola – Hertz                Audi Quattro A2

RAC Rally                1. Blomqvist – Cederberg   Audi Quattro A2

( titul mistra světa jezdců Hannu Mikkola )

 

 • 1984   Rallye Monte Carlo  1. Röhrl – Geistdörfer          Audi Quattro A2

Swedish Rally           1. Blomqvist – Cederberg   Audi Quattro A2

Rally Portugal          1. Mikkola – Hertz              Audi Quattro A2

Rally Akropolis        1. Blomqvist – Cederberg   Audi Quattro A2

Rally New Zealand  1. Blomqvist – Cederberg   Audi Quattro A2

Rally Argentina        1. Blomqvist – Cederberg   Audi Quattro A2

( titul mistra světa značek , titul mistra světa jezdců Stig Blomqvist )

 

 • 1984   Ivory Coast Rally      1. Blomqvist – Cederberg   Audi Sport Quattro
 • 1985   Rally San Remo         1. Röhrl – Geistdörfer          Audi Quattro S1
 • 1987   Rally Safari                 1. Mikkola – Hertz                Audi 200 Quattro

7 komentáře/ů

 1. moose napsal:

  http://www.michalmusil.cz/?page_id=46

  – v prvni galerii je nafocena má stavba modelu audi s motorem uprostřed 1/43 Smile

 2. Rizek napsal:

  Pěkné počtení Tomíku. Nějak jsem ale nezaregistroval 4. díl. Opravdu jsi ho sem vložil?

  • Tomik napsal:

   … jasně že dal předsedo, 18.07.2011 a byla to historie Barumky.

   • Rizek napsal:

    Omlouvám se. Samozřejmě máš pravdu a já se mýlil. To víš. Hlava už moc neslouží. Yes

 3. koren napsal:

  Dobrý den,
  je možné dostat se nějak k těmto originál fotkám konkrétně se mi jedná o auto s SPZ : IN-NE-7 za jakoukoli pomoc bych byl velice vděčný