Ozzákův deník-Valašská rally 2017

logo valaška

Tak se nám Valaška vrátila mezi velké soutěže. Tahle věta ve mně vzbuzovala mnohá očekávání, protože Valašská rally patří mezi mé oblíbené i z toho důvodu, že se jede takzvaně za humny. Startovní listina slibovala zajímavou zápletku, a tak jsem hned po zveřejnění harmonogramu měl jasno o místech, na kterých budu tenhle motoristický svátek sledovat.

Ovšem mé plány se začaly rozplývat ve chvíli, kdy jsem si v týdnu před soutěží projel tratě. Všechna mnou vybraná místa byla doslova zničena „protikatovacími“ zábranami. Poté co jsem se vyhrabal z depresivních úvah o tom, jestli vůbec mám moji oblíbenou rally navštívit, jsem vybral několik variant a doufal, že alespoň jedna vyjde. Najednou tu byl pátek odpoledne a já nadšeně uháněl domů, neboť večer nás čekala návštěva z Brna a z Čech takže bylo nutné vše připravit. Naštěstí mám šikovnou a pracovitou ženu, tudíž bylo vše připraveno už při mém příjezdu z práce. Doladil jsem jen pár drobností a čekal na příjezd návštěvníků. První dorazil Chachin a za chvíli i zbytek v podobě Lineho, Tomíka1 a jeho přítelkyně. Předrallyový hodokvas mohl započít a protože se druhý den startovalo až odpoledne, vydrželi jsme sedět a popíjet do pozdních nočních hodin.

IMG_9721val1

Ráno jsme si ještě dali vycházku po místních atrakcích a chvíli před obědem jsme vyrazili na RZ Lešná. Vybral jsem rychlý úsek za Kojetínem. Jak se ukázalo, nebyl to jen můj nápad vybrat právě tohle místo. Většina diváků sice stála v nesmyslně vytyčeném zakázaném prostoru, ale vzhledem k tomu, že to nikdo z pořadatelů neřešil, našli jsme si taky jedno pěkné, zakázané místečko. Po chvíli se na tohle místo začali scházet další známí ať z Bystřice nebo z Tišnova. Je vidět, že i bez domlouvání se všichni sejdeme na stejném místě. Jako první se objevil Honza Kopecký a jeho průjezd mě ujistil, že jsem místo vybral dobře. Vašek Pech předvedl ještě agresivnější průjezd, než tovární posádka, takže dobrá nálada stoupala. Další průjezdy vozů R5 byly ucházející a někteří si střihli i menší krizovku ve spodní pomalé zatáčce. Mezi předokolkami se hned ve třetím autě objevil náš kamarád Renda Dohnal, a tak jsme ho samozřejmě podpořili přímo u trati. Během průjezdu zbytku pole jsem s Linem vyrazil hledat místo na druhý průjezd.  Po řádném průzkumu okolí padla volba právě na onu pomalou zatáčku, se kterou někteří hodně bojovali. První letošní RZ byla za námi a všichni ostatní jsme byli plní sportovních zážitků. V dvou hodinové pauze se dělo kde co. Od návštěvy české rallyové legendy Ladislava Křečka až po Chachinovu touhu být taky někdy „kráklé na pržákoch“.  Najednou ovšem vznikl zásadní problém. Došel nám alkohol. Někteří tuto situaci nesli opravdu těžce a vznikaly různé nápady na to, jak si nějaký ten povzbuzující mok opatřit. Od pokusu o zneužití dronu k dopravě alkoholu, až po obtěžování motorkářů, jestli by nezajeli do blízké hospody. Všechny tyto pokusy selhaly a pokles dobré nálady zastavil až zvuk motoru Fabie R5. Ve druhém průjezdu se opakoval scénář toho prvního, kdy největší sport předvedl Kopecký s Pechem těsně následovaný Černým a Dohnalem. Po zbytku R5 jedné S2000 a pár Lancerech přišly na řadu předokolky. Tentokrát jsme Rendovi připravili překvapení v podobě jednoho rozvášněného fanouška, který fandil svlečený do půl těla a musím přiznat, že mi byla fakt pořádná zima. I to byl jeden z důvodů, proč jsme dali ještě pár aut a vyrazili k domovu. Po cestě už proběhla jen zastávka na večeři a samozřejmě nezbytná debata o tom, jaké to dnes bylo. Pak už jsme šli spát, protože i díky změně času to vypadalo na velmi krátký spánek.

IMG_9881val1

Ráno nás opustil Tomík1 s přítelkyní, protože Tomík spěchal podpořit jejich domácí fotbalové mužstvo v boji o další body do okresního přeboru. Naši oslabenou skupinu doplnila jen moje dcera. Na neděli jsem vybral opravdu dobré místo, a to známou pasáž u hotelu v jednosměrce kolem přehrady Bystřička. Úsek se letos po dlouhé době jel v opačném směru, což mu rozhodně neubralo na zajímavosti. Špička zde předvedla opravdu parádní sport a my už se těšili, jak zase zafandíme Rendovi. Bohužel to tentokrát nevyšlo a mohli jsme jen z dálky pozorovat jeho výlet mimo trať. Autu ani posádce se nic vážného nestalo, a tak nebýt smolného zaseknutí vozu na betonové patce dopravní značky mohli kluci s minimální ztrátou pokračovat dále. Takhle trvalo vytahování více než minutu a to v nabité třídě šest znamenalo konec nadějí na dobrý výsledek. I přesto jsme Rendovi zafandili, protože v našich srdcích je pořád borec. Po skončení této RZ už nás čekalo jen loučení. Chachin s Linem vyrazili směr Brno a my už se také těšili domů.

IMG_9860val1

První letošní rally máme úspěšně za sebou. Já osobně ji hodnotím kladně. Ovšem pořád tu zůstává otázka, jestli se ještě někdy vrátí doby, kdy diváci mohli stát v takové vzdálenosti od trati, že dobře viděli a přitom nestáli v zakázaném prostoru.

 

 

4 komentáře/ů

  1. Tomik1 napsal:

    Dík za príma víkend rodinko a těšíme se na příště Yes Yes Yes

  2. Rizek napsal:

    Palec nahoru Ozzaku. Snad mi to letos někdy vyjde..

  3. Tomik napsal:

    Sice pozdě hodnotím, ale přece. Yes Ozzáku pokračuj v tom, máš rallyfans support Wink

Zanechte odpověď

Musíte být přihlášen jako ke vkládání komentářů.